CFD’ler kompleks araçlardır ve kaldıraç sebebiyle hızla para kaybettirme riski çok yüksektir. Perakende yatırımcılarımızın %65’unun CFD ticareti yaparken para kaybettiğini unutmayınız. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve para kaybetme konusunda büyük riskler alıp alamayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Finansal Spread Betting nedir?

Finansal spread betting, yatırımcıların dayanak varlığa sahip olmadan bir aracın değerinin düşeceği ya da yükseleceği şeklinde tahminlerde bulunmalarına olanak sağlayan esnek bir türev işlemidir. Spread betting’den elde edilen kârlar vergisizdir* ve damga vergisinden muaftır.

SPREAD BETTING NASIL ÇALIŞIR

Finansal spread betting diğer online ticaret türlerine göre biraz daha farklı şekilde çalışır. Tacirler, çok sayıda para veya hisse senedi alıp satmak yerine, ticaret yaptıkları aracın belirli bir miktarına yatırım yaparlar. Buna ‘hisse’ denir. Kârı ve zararı hesaplamak için yatırımcılar, hisselerini piyasanın herhangi bir yönde ne kadar hareket ettiğiyle çarpmalıdır.

Finansal spread betting yaparken yatırımcı öncelikle ticaretini yapmak istediği aracı seçer ve değerinin düşeceğine mi yoksa yükseleceğine mi karar verir. Sonrasında hisselerinin büyüklüğünü seçer, diğer bir deyişle, piyasalardaki her hareket noktası başına ne kadar sermaye yatırmaya niyetli olduğuna karar verir. Güvenilir bir risk yönetimi uyguladıktan sonra yatırımcı işlemini yapacaktır.

SPREAD BETTING ÖRNEĞİ #1 YÜKSELMEYE DAİR YATIRIM (ALIŞ)

SPREAD BETTING ÖRNEĞİ #1 YÜKSELMEYE DAİR YATIRIM (ALIŞ)

Yatırımcı, alış fiyatı 1,32900 ve satış fiyatı 1,32880 olan GBP/USD döviz çiftine spread bet yapmaya karar verir. Her bir hareket noktası başına 10£’lik hisse belirleyerek yatırımcı döviz çifti üzerinde uzun pozisyon açar.

Sonrasında, GBP/USD 1,32950’lik bir satış fiyatına yükselir ve tacir, elde edilen kârı kilitlemek için pozisyonu kapatır. Bu, finansal spread betting olduğu için bu işlemden elde edilen kâr, açılış alış fiyatı ile kapanış satış fiyatı arasındaki farkın (1,32950 – 1,32900 = 0,0005) hisseler (10£) ile çarpılmasıyla hesaplanacaktır. Bu yüzden bu işlemden elde edilen toplam kâr 50£ olacaktır.

SPREAD BETTING ÖRNEĞİ #2 DÜŞMEYE DAİR YATIRIM (SATIŞ)

SPREAD BETTING ÖRNEĞİ #2 DÜŞMEYE DAİR YATIRIM (SATIŞ)

Bu spread betting örneğinde bir yatırımcı, satış fiyatı 187.620 ve alış fiyatı 187.710 olan Facebook’un hisselerine spread bet yapmaya karar verir. Yatırımcı, Facebook’un hisselerinin düşeceğine inanarak 5£’lik hisse belirliyor ve kısa pozisyon açar.

Ancak maalesef piyasa bu sefer yatırımcının düşüncesinin tersine hareket eder. Alış fiyatı 187.820’ye yükselir ve yatırımcı pozisyonunu kapatır. Bu işlemin zararı, kapanış alış fiyatı ile açılış satış fiyatı arasındaki farkın (187,820 – 187,620 = 0,2) hisseler (£5) ile çarpılmasıyla hesaplanacaktır. Bu işlemdeki toplam zarar 100£’dur.

FİNANSAL SPREAD BETTING’E karşı CFD TİCARETİ

Finansal spread betting de, CFD ticareti de, yatırımcıların dayanak varlığa sahip olmadan bir dizi küresel piyasadaki araçların değeri hakkında tahminde bulunmasına olanak sağlayan kaldıraçlı türev işlemleridir. İkisinin de ana özellikleri aşağıdaki tabloda görülebilir:

FİNANSAL SPREAD BETTING CFD TİCARETİ
Nasıl çalışır Her bir fiyat hareketi noktasında parasal işlem (£ cinsinden) yapma Çok sayıda döviz ve emtia veya bir çok hisse senedi alım satımı
Kâr ve Zarar Hesaplaması Hisseyi piyasanın hareket sayısıyla çarpma Pozisyon boyutunu kaybedilen veya kazanılan pip sayısıyla çarpma
Kaldıraç Evet Evet
Vergisiz Kârlar* Evet Hayır
Damga Vergisinden Muaf Evet Evet
Yükselmeye ve Düşmeye Dair Yatırım Evet Evet
5/24 İşlem Yapma Evet Evet
Risk Yönetimi (S/L ve T/P) Evet Evet

FİNANSAL SPREAD BETTING KİMLERE UYGUNDUR?

Finansal spread betting kaldıraçlı bir üründür ve potansiyel olarak kârlı bir yatırım yöntemidir, ancak belli oranda bir riske sahiptir. Bu nedenle şu yatırımcılar için daha uygun olabilir:

  • Finansal piyasalarla ilgili belirli bir seviyede tecrübesi olanlar
  • Damga vergisinden muaf vergisiz* kârlarla ilgilenenler
  • Portföylerinde çeşitlilik olmasını isteyenler
  • Ağırlıklı olarak kısa dönemli piyasa fırsatlarıyla daha çok ilgilenenler

Spread bet yaparken neden LCG’yi tercih etmelisiniz?

7.000’i aşkın araç
7.000’i aşkın araç
Vergisiz* kârlar
Vergisiz* kârlar
Rekabetçi fiyatlandırma
Rekabetçi fiyatlandırma
Üstün işlem fırsatı
Üstün işlem fırsatı

*Vergi yasaları bireysel koşullara bağlıdır