CFD’ler kompleks araçlardır ve kaldıraç sebebiyle hızla para kaybettirme riski çok yüksektir. Perakende yatırımcılarımızın %78’unun CFD ticareti yaparken para kaybettiğini unutmayınız. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve para kaybetme konusunda büyük riskler alıp alamayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

CFD ticaretinin avantajları ve dezavantajları

Fark Kontratları ya da daha yaygın bilinen şekliyle CFD’ler, tacirlerin dayanak varlığın doğrudan mülkiyetini elinde bulundurmadan pek çok finansal piyasada tahminlerde bulunmasına olanak tanıyan türev araçlardır. Kontrat, işlem yapılan varlığın açılış ve kapanış fiyatı arasındaki farkın takas edilmesi için alıcı ve satıcı arasında yapılmış bir anlaşmadır.

CFD TİCARETİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Türev araçlar olarak Fark Kontratları, daha geleneksel diğer yatırım yöntemlerine kıyasla yatırımcılara çok çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Yükselen ve Düşen Piyasalarda Ticaret

Tacirler, CFD’ler sayesinde hem yükselen hem düşen piyasalarda tahminlerde bulunabilir. Bu da daha fazla ticaret fırsatı olduğu anlamına gelmektedir. Çünkü çok çeşitli finansal araçlar üzerinden Fark Kontratları alarak veya satarak kâr elde edilebilir. Örneğin bir yatırımcı şirket hisselerini veya hisse senetlerini aldığı zaman, yalnızca bunların fiyatı arttığında kâr edebilir. Öte yandan, yatırımcı CFD’ler ile şirketin hisse senedi değerinin düşeceğini düşündüğü için hisseleri satarak da kâr elde edebilir.

Yükselen ve Düşen Piyasalarda Ticaret
Yükselen ve Düşen Piyasalarda Ticaret

Çok çeşİtli̇ pi̇yasalara yatirim yap

Tacirler, LCG (LCG) gibi online CFD broker’ına kayıt yaptırarak online ticaret platformu aracılığıyla çok çeşitli finansal piyasalarda yatırım yapabilirler. Tacirler tek bir hesaptan forex, hisse senetleri, endeksler, spot metaller, emtialar, tahviller ve EFT’ler üzerinden pek çok yatırım fırsatı sunan Fark Kontratlarına erişim sağlayabilirler.

ÇOK ÇEŞİTLİ PİYASALARA YATIRIM YAP

Kredi̇li̇ menkul kiymet İşlemleri̇

Yatırımcılar finansal kaldıraç kullanarak ilk başta küçük paralar yatırarak piyasalarda işlem yapabiliyor. Esasen kaldıraçlar tacirin broker’ından aldığı bir kredi görevi görür ve tacirlerin teminat olarak tutulan küçük bir miktarda sermaye yatırarak piyasadaki CFD pozisyonlarını kontrol etmelerini sağlar. Bu da CFD ticaretini diğer yatırım yöntemlerinden daha erişilebilir ve uygun maliyetli yapmaktadır.

Damga vergi̇si̇ yok

CFD ticaretinin diğer yatırım yöntemlerinden daha uygun maliyetli olmasının bir diğer nedeni de Fark Kontratları ticareti yaparken herhangi bir damga vergisi ödemek zorunda olmamanızdır. CFD’ler türev araçları olduğu için yatırımcı dayanak varlığın mülkiyetini almamaktadır. Dolayısıyla da herhangi bir damga vergisi uygulanmaz.

DAMGA VERGİSİ YOK

CFD TİCARETİNİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

CFD ticaretinin pek çok avantajı olsa da yatırımcının finansal türev ticaretiyle bağlantılı riskleri tamamen anlaması gerekmektedir.

Kaldıraç İki Tarafı da Keskin Bıçak Olabilir

Kredili menkul kıymet işlemleri, yatırımcıların başlangıçta küçük bir miktar yatırarak piyasada CFD pozisyonu açmasını sağlar. Ancak bu işlemlerin de belirli düzeyde riskleri söz konusudur. Tacir piyasaya yetersiz sermayeyle ve çok fazla kaldıraçla girerse, fiyatlardaki en küçük hareketler bile tüm yatırımını götürebilir. Bu nedenle yatırımcının CFD ticaretinin nasıl işlediğini tamamen anlaması ve pozisyon açmadan önce sağlam bir risk yönetimi stratejisini uygulamaya koyması çok önemlidir.

Uzun Vadede Maliyetler Büyüyebilir

CFD ticaret, finansal piyasalarda uygun maliyetli bir yatırım yöntemi olsa da pozisyonlar uzun süre açık bırakılır ve etkili bir şekilde yönetilmezse, maliyetler zamanla birikebilir. Uzun vadeli işlem açmak isteyen yatırımcı

Risk Uyarısı: Fark Kontratları (CFD) ticareti paranız için yüksek derecede risk taşır ve kayıplarınız yatırmış olduğunuz parayı geçebilir. CFD ticareti herkes için uygun olmayabilir, dolayısıyla bu yatırım şeklinin barındırdığı riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. LCG Capital Markets Limited (LCG BHS), Bahamalar Topluluğu'nda 200271 B numarasıyla kayıtlı bir şirkettir. LCG BHS, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu (SCB) tarafından SIA-F194 Lisans numarasıyla yetkilendirilmiş ve düzenlenmektedir. LCG BHS'nin kayıtlı adresi: Sassoon House, Shirley Street and Victoria Avenue, Nassau in the Island of New Providence, P.O.BOX SS-5383, Bahamas. Lütfen ilgili Risk Açıklamalarını dikkatli bir şekilde okuyunuz: Yasal Belgeler

Ortaklık Yönetmeliği:
LCG Limited- Finansal Davranış Otoritesi (FCA no. 182110)
LCG (Cyprus) Limited- Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Lisans Numarası: 341/17)

Bu web sitesindeki bilgiler Avustralya, Belçika, Kanada, Yeni Zelanda, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet eden kullanıcılara yönelik değildir ve bu bilgilerin yayınlanmasının veya kullanılmasının yerel bir kanun veya düzenleme ile yasaklandığı başka herhangi bir ülkede yaşayan herhangi bir kişinin kullanması veya okuması hedeflenmemiştir.

www.lcg.com/int/ web sitesi, LCG Limited (bundan böyle “LCG LTD” olarak anılacaktır) tarafından korunmaktadır. LCG LTD İngiltere ve Galler’de 3218125 numarasıyla kayıtlı bir şirkettir. LCG, 182110 firma referans numarasıyla Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) tarafından yetkilendirilmiş ve düzenlenmektedir. LCG LTD ve LCG Int. ve LCG BHS, LCG'a bağlı kuruluşlardır. LCG Int., https://int-my.lcg.com web sitesini kullanır. LCG (INT) LIMITED OU, LCG Int. Limited'in (“Şirket”) bir yan kuruluşudur ve Şirket'in ödeme sağlayıcısı olarak görev yapmaktadır.