Sorumlu yatırım yapın

Risklerin farkında olun

Fark Sözleşmeleri (CFDler), yatırımcıların dayanan varlığa sahip olmadan küresel piyasalarda binlerce finans enstrümanının fiyat hareketleri üzerine spekülasyon yapmalarını sağlayan kaldıraçlı finans ürünleridir. Kaldıraçlı finans ürünlerinin yüksek riskli doğasından dolayı, kayıplarınızın ilk para yatırma miktarınızı geçme olasılığı bulunmaktadır.

LCG'de eğitime özel önem veriyor ve yatırımda mevcut riskleri anlamanızı ve daha bilinçli yatırım kararları almanızı sağlıyoruz.

Eğer yatırım dünyasında yeniyseniz, yatırımın temellerini öğrenmek için bir LCG demo hesabı açarak risksiz bir şekilde yatırım yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Kaldıraç Hakkında

CFDler kaldıraçlı ürünlerdir, yani yatırım yapmak istediğiniz tutarın çok daha küçük bir yüzdesini yatırarak yatırım yapabilirsiniz.

Ancak, kaldıraç iki yönlü olarak işler. Yani, CFDlere yatırım yaparken piyasa lehinize hareketlenirse kaldıraç kazançlarınızı artırırken, piyasadaki hareketler aleyhinize olursa kayıplarınız da aynı şekilde artabilir ve çok basit bir şekilde yatırdığınız paradan fazlasını kaybedebilirsiniz.

Eğer kaldıraçlı ürünlerde yeniyseniz, kaldıraçlı yatırım kavramına kendinizi alıştırmak için ücretsiz bir LCG demo hesabı açın.

Etkin risk yönetimi

Uygun risk yönetimi yatırım stratejinizin en önemli kısmıdır. İster yeni, ister deneyimli bir yatırımcı olun, risk yönetiminin önemini asla hafife almamalısınız. Risk ve para yönetimi söz konusu olduğunda dikkate almanız gereken önemli faktörlerden bazıları aşağıdadır:

  • Sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz para ile yatırım yapın. 
  • Mutlaka 'Zararı Durdurma' emri kullanın. LCG Trader platformunda bunu pozisyonu açarken yapabilirsiniz. Kendinizi büyük zararlardan korumak için piyasa aleyhinize hareketlendiğinde kayıplarınızı otomatik olarak kesecek bir emir vermek şarttır.
  • Her pozisyonunuzda paranızın ancak çok küçük bir kısmını riske etmelisiniz. Böylece hiçbir yatırım hesap bakiyenize büyük bir negatif etki yapmaz.
  • Pozisyonunuzu nasıl karlı bir şekilde kapatmak istediğinizi planlayın. LCG Trader platformunda pozisyon açtığınızda 'Karı Alma' noktanızı belirleyebilirsiniz. Bu da piyasadaki fiyat hedeflediğiniz kar noktasına ulaştığında, platforma giriş yapmış olsanız da olmasanız da bu emrin işleme konacağı anlamına gelir.

 

LCG ile CFDlere yatırım yaparken, çok sayıda risk yönetim aracını kullanabilirsiniz. Bu da, daha pozisyonunuzu bile açmadan, riskinizi etkin bir şekilde yönetip zararınızı sınırlayabilmenizi sağlar.