Hisse senetlerine nasıl yatırım yapılır?

Hisse senetleri olarak da bilinen hisse ticareti, bir şirketin hisselerinden bazılarını satın alarak halka açık şirket veya kuruma yatırımda bulunmak anlamına gelmektedir. Bir şirketin hisseleri, İlk Halka Arz (IPO) tamamlandıktan sonra ticarete uygun hale gelir ve borsada satın alınabilir. Hisse ticareti yapılırken yatırımcının başarısı, yatırım yapılan şirketin başarısıyla yapısı gereği bağlantılıdır. Şirket hakkındaki haberler olumluysa hisse bedelleri de artarak yatırımcıya kâr sağlar. Öte yandan şirketle ilgili bir takım sıkıntılar oluştuğunda hisse bedeli de düşer ve yatırımcıların zarar etmesine neden olur.

Hisse senetlerine nasıl yatırım yapılır?

ONLINE HİSSE NASIL ALINIR VE SATILIR

Hisse alım satımı geleneksel olarak işlemlerin bir ticaret katında yapıldığı fiziki borsalarda yapılmasına rağmen, online işlemlerdeki büyüme artık hisse ticaretinin büyük bölümünün dijital ortamda yapıldığı anlamına gelmektedir.

Fark Kontratları (CFD’ler) gibi finansal türevlerin ortaya çıkması, tüm boyutlardaki perakende tacirlere, şirket hisselerine gerçekten sahip olmadan borsada tahminde bulunma fırsatı verdi. CFD’ler, tacirlerin finansal kaldıraç kullanarak daha az sermayeyle şirketlere yatırım yapmalarına olanak sağlamaktadır. Türev kullanarak hisse ticareti yapmanın bir diğer faydası ise yatırımcı bir şirketin hisseleri üzerinde sadece tahminde bulunduğu için hem yükselen hem de düşüşteki piyasaların ticaretini yapabilmesidir. Bu da daha fazla yatırım fırsatı doğurmaktadır. Dahası dayanak varlığın sahibi olmadıkları için yatırımcılar, temettü ödemelerinden faydalanmaya devam ederken bir yandan da geleneksel hisse ticaretinde ortaya çıkan masrafları ödemekten kurtulabiliyorlar.

ONLINE HİSSE NASIL ALINIR VE SATILIR

Yatırımcılar, London Capital Group (LCG) gibi hisse alım satım fırsatı sunan bir broker kullanarak tek bir ticari hesaptan online olarak bir dizi küresel şirkette hisse alıp satabilirler. Bir tacir bir şirketin hisselerinin yükseleceğini düşünürse, yükselmeye dair yatırım yapar (satın alır). Alternatif olarak, hisselerin düşeceğini düşünürse, düşmeye dair yatırım yapar (satar).

ONLINE HİSSE NASIL ALINIR VE SATILIR

CFD’leri kullanarak hisse ticareti yapmak kârlı olabilir ancak yatırımcıların bu piyasaya girmeden önce bilmeleri gereken riskler vardır. Bir şirketin hisse senedi fiyatlarını etkileyebilecek bir dizi faktör vardır. Başarılı olmak isteyen yatırımcıların bunları bilmesi gerekmektedir.

HİSSE SENEDİ FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Hisse senetlerine nasıl yatırım yapılacağını öğrenmenin bir yolu da şirketin hisse değerini etkileyen bir dizi unsuru anlamaktır. Hisse senedi ticaretinde en çok başarı sağlayan yatırımcılar, yatırım yaptıkları şirketler hakkında ayrıntılı bilginin yanı sıra borsada nasıl ve neden hareketlilik olduğuna dair kapsamlı tecrübeye sahip kişilerdir.

Olumlu Kazançlar Raporları

Şirketin kazançları raporunun açıklanması, hisse senedi bedellerinin performansına büyük katkıda bulunmaktadır. Önceki verilerin üzerinde yer alan veya kazanç ve kâr gibi alanlarda beklentiyi aşan raporlar, şirketin hisse bedelini yükselişe geçirebilir. Diğer yandan düşük rakamların hisse senedi bedeli üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkisi olabilir.

Ürün Lansmanları

Bir şirketin piyasaya yenilikçi veya devrim niteliğinde ürün süreceği haberi de hisse senedi bedeli üzerinde etkili olabilir. Bu tür duyurular, şirketin gelecek finans raporlarına dair olumlu beklentilere yer açarak hisse değerinde artış sağlayabilir. Ancak yeni ürün duyurusunun ilgi uyandırmaması veya olumsuz algı yaratması halinde şirketin hisse senetleri zarar görebilir.

Üst Yönetim Değişiklikleri

Üst yönetimde yapılan personel değişiklikleri şirketin hisse senedi fiyatlarını büyük oranda etkileyebilir. Bu pozisyonlardaki kişiler, şirketin stratejik olarak nasıl ileriye gideceğine ve yapılan ticari tercihlere dair önemli söz hakkına sahiptir. Şirketin bulunduğu sektörde tecrübeli ve büyük saygı duyulan kişilerin bu pozisyonlara gelmesi, atamalarıyla ilgili iyimserlik nedeniyle fiyatları artırabilir. Ancak şirketin sürekli personel değişikliğine gitmesi, istikrarsız ya da sorunlu olduğu şeklinde değerlendirileceğinden bu durum, hisse senedi fiyatlarında düşüşe neden olabilir.

Genel Sektör Haberleri

Şirkete özel duyurular haricinde şirketin dahil olduğu sektördeki genel haberler de hisse senedi fiyatlarını etkileyebilir. Örneğin belirli bir ürün ya da sektörü düzenleyen ve söz konusu şirketi ilgilendiren katı yönetmeliklerin duyurulması yatırımcıların, şirketin gelecek kazanç potansiyeline dair kötümser olması nedeniyle hisse fiyatlarında düşüşe neden olabilir.

Yatırımcının ilgi duyduğu sektörler ve şirketler hakkında çıkan son haberler ve duyurular hakkında sürekli bilgi sahibi olması, hisse senetlerine yatırım yaparken başarılı olmanın önemli parçalarından biridir.

Hisse senedi ticaretinde neden LCG’yi tercih etmelisiniz?

4.000’i aşkın küresel hisse senedi
4.000’i aşkın küresel hisse senedi
Rekabetçi fiyatlandırma
Rekabetçi fiyatlandırma
Üstün işlem emri gerçekleştirme
Üstün işlem emri gerçekleştirme
Üst düzey bankalardan derin likidite
Üst düzey bankalardan derin likidite