CFD’ler kompleks araçlardır ve kaldıraç sebebiyle hızla para kaybettirme riski çok yüksektir. Perakende yatırımcılarımızın %71’unun CFD ticareti yaparken para kaybettiğini unutmayınız. CFD’lerin nasıl çalıştığını anlayıp anlamadığınızı ve para kaybetme konusunda büyük riskler alıp alamayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
CFD yüksek risk taşımaktadır ve herkes için uygun olmayabilir.
Hesap başvurusu yapmak
 •    
  Hesap başvurusunu nasıl yapabilirim?

  LCG hesap başvurusunu doğrudan web sitemizden gerçekleştirebilirsiniz, başvuru 3 dakika civarında sürmektedir. Ayrıca web sitemizin birçok sayfasının en üstünde 'Hemen Hesap Aç" düğmesini görebilirsiniz.

  Güvenlik prosedürlerimizin bir parçası olarak, kimlik ve adresinizi online olarak kontrol edeceğiz. Bu işlem kredi derecelendirmenizi etkilemez.

 •    
  Ne tür hesap seçenekleri sunuyorsunuz?

  Sunduğumuz hesap türleri sayesinde ilk para yatırma işleminizi yapar yapmaz yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer bir kurumsal, ortak veya döviz hesabı açmak isterseniz, Sales.int@lcg.com adresinden Satış ekibimiz ile iletişime geçiniz.

 •    
  Hesabımda yatırım yapmak için birisini görevlendirebilir miyim?

  Evet - Vekalet formu doldurarak bir aile üyenizi, iş ortağınızı veya arkadaşınızı görevlendirebilirsiniz.

  Vekaletname birinin sizin adınıza hesabınızda yatırım yapabilmesine olanak sağlar, ancak bu kişiler para çekemez ve yatıramazlar. Lütfen Vekaletname vermek için Yatırım Hizmetleri bölümü ile iletişime geçiniz.

 •    
  Minimum sistem gereksinimleriniz nedir?

  Windows 2000 / XP / Vista / Windows 7

  2 .0 GHz veya daha hızlı CPU

  512 MB RAM (1GB tavsiye edilir)

  Ekran çözünürlüğü 1024x768 veya daha üstü

  Modem/bağlantı hızı 36.6 Kbps veya daha hızlı

  Google Chrome/Internet Explorer versiyon 7.0 / Mozilla FireFox 2.0 veya daha sonraki bir model (En iyi yatırım deneyimi için Chrome'u tavsiye ederiz)

Hesaba para yatırmak
 •    
  Ne kadar para yatırmalıyım?

  Yatırım yapmaya başlamak için yatırmanız gereken bir minimum para miktarı yoktur; tek yapmanız gereken açmak istediğiniz pozisyonun marj gereksinimlerini karşılayacak kadar para yatırmaktır.

  Yatırım yapmak istediğiniz piyasanın minimum marj gereksinimini hesaplamak için, lütfen Piyasa Bilgileri sayfamızı inceleyiniz.

  Lütfen açık pozisyonları sürdürmek için gerekli marjı bulundurmanın ve gerekirse para yatırmanın müşterinin sorumluluğunda olduğunu unutmayınız.

 •    
  Nasıl para yatırabilirim?

  Aralarında banka/kredi kartları, banka havalesi ve online ödeme hizmeti Skrill’in de bulunduğu çok sayıda hızlı ve güvenli ödeme yöntemi sunuyoruz. Ayrıntılar için aşağıdaki bilgileri inceleyiniz.

  Finansal Davranış Otoriteleri, kendi paranız dışında herhangi bir kaynaktan gelen fonları kabul etmemizi engelliyor.

  Banka/kredi kartı ile para yatırma:

  Banka veya kredi kartınızı kullanarak online olarak veya telefonla güvenli bir şekilde para yatırabilirsiniz. Ayrıca My LCG Hesap Yönetim Portalına giriş yaparak hızlı ve kolay bir şekilde para yatırabilirsiniz. Kredi kartı ile yapılan ödemelerden %2 ücret alınır. Kredi/debit kartı ile yapılan ödemeler veya geri iadeler Pazartesi ile Cuma günleri arasında akşam 7’ye kadar işleme koyulur.

  Tüm büyük banka ve kredi kartlarını kabul ediyoruz. American Express ve bazı Uluslararası Visa Electron kartlarını kabul etmiyoruz.

  Bir kredi kartı müşterisi olarak bazı kredi kartı şirketlerinin online yatırım işlemlerinden aldığı ücretlerdeki değişikliklerin farkında olmalısınız. Eskiden diğer satın alma işlemleri ile aynı kategoride değerlendirilen bu işlemler, artık bazı kredi kartı şirketleri tarafından nakit avans olarak değerlendirilmektedir. Nakit avanslar genelde standart işlemlerden daha yüksek oranlara tabidir ve bundan dolayı kartınızın şart ve koşullarını dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

  Kart bilgilerinizi kaydetmek:

  İlk defa kredi kartı bilgilerinizi girer, ancak ödeme yapmazsanız, ön kayıt hizmeti hesabınızdan geçici olarak 0.01p çeker ve bu işlem iptal edilmeden önce sadece kısa bir süre için hesap ekstrenizde görünür. Bu miktar aslında hesabınızdan hiçbir zaman alınmaz.

  Kartınızı bir kez kaydettikten sonra, kartınızın son kullanma tarihi dolana kadar veya kartınız 12 ay boyunca pasif olmadığı sürece kartınızı yeniden kaydetmeniz gerekmez.

 •    
  Kart ödemelerim güvenli mi?

  Gelişmiş dijital şifreleme teknolojisinin yanında, kart ödeme işlemlerinin güvenliğini en yüksek sektör standartları paralelinde daha da artırdık.

  Bazı kart türleri için Verified by Visa & MasterCard® SecureCode™ uygulamalarını destekliyoruz. Genel olarak 3D Secure olarak bilinen bu sistemler kart ödemelerinizin onaylanma işlemini geliştirmek ve kart hırsızlığı ihtimalini önemli ölçüde azaltmak için tasarlanmıştır.

  Eğer bankanızda bu hizmeti kullanmak üzere kayıt yaptırdıysanız, ödeme yaparken kartınızı doğrulamanız istenecektir.

 •    
  Nasıl para çekebilirim?

  Eğer hesabınızdan para çekmek istiyorsanız, lütfen My LCG’den online talep formunu doldurunuz. Bu online formu doldurunca, çekmek istediğiniz para miktarı otomatik olarak yatırım hesap bakiyenizden düşecektir.

  Aynı zamanda, My LCG’nin mobil uyumlu web sitesinden de para çekme talebinde bulunabilirsiniz.

  Eğer MyLCG’ye ulaşamazsanız, Yatırım Hizmetleri ekibimizi arayarak da para çekme talebinde bulunabilirsiniz, ancak bu durumda çekmek istediğiniz para miktarı yatırım hesabınızın bakiyesinden otomatik olarak düşmez.

  Geri iadeleri mümkün olduğunda hızlı bir şekilde göndermeye çalışıyor ve normalde aynı iş günü içerisinde gönderiyoruz; bu durumda hesabınızdan çıkan paranın banka hesabınızda görünmesi 3-5 iş günü alabilir.

  Lütfen dikkat: MasterCard spread bahsi ve CFD yatırım şirketlerinden gelen geri iadeleri kabul etmemektedir. Eğer MasterCard kullanarak para yatırırsanız, geri iadeleri adınıza açılmış bir banka hesabına yaparız. Bu durumda banka hesabınızın adınıza açılmış olduğunu kanıtlamak için sizden banka hesap bilgilerinizi doğrulayan bir belge isteyebiliriz. Bu son üç ay içerisinde alınmış orijinal bir banka hesap ekstresi olabilir. Ekstre adınızı, hesap numaranızı ve uluslararası müşteriler için, IBAN veya Swift Kodunu göstermelidir. Ayrıca, söz konusu kartın ön yüzünü fakslayarak veya tarayarak göndermeniz de gerekmektedir.

  Eğer uluslararası bir müşteriyseniz ve hesabınıza para yatırmak için MasterCard kullandıysanız veya uluslararası banka havalesi yaptıysanız, para çekme işleminize £20 tutarında bir ücret eklenir. SEPA transferleri 3 iş günü içerisinde gerçekleştirilir ve EUR para biriminde ödeme talebi gönderen müşteriler için ücretsizdir.

  Müşteri para çekme işlemleri için zaman çizelgesi:

  13.00 GMT öncesi talep

  Lütfen işlem ücretlerinden dolayı LCG’nin £50.00 (veya diğer para birimlerinde eşdeğeri) altındaki miktarlarda geri iade taleplerini, hesap kapatma işlemleri haricinde, reddetme hakkını saklı tutar. Lütfen para çekme talebinde bulunurken bunu unutmayınız.

Hesabınızı yönetmek
 •    
  Eski yatırımlarımı nereden görebilirim?

  Yapmış olduğunuz yatırımların ayrıntılarını LCG Trader platformunun sağ alt kısmında bulunan "Geçmiş" sekmesinden görebilirsiniz.

 •    
  Hesap ayrıntılarımı nasıl değiştirebilirim?

  Yeni bir adrese taşındıysanız veya cep telefonunuzu değiştirdiyseniz, lütfen My LCG portalına girip 'Ayarlarım' bölümünden bilgilerinizi güncelleyiniz.

  Hesabınızla ilgili olarak sizinle iletişime geçebilmemiz için iletişim bilgilerinizin her zaman güncel bulundurulması önemlidir.

 •    
  Yardım edin - Şifremi unuttum

  Kullanıcı adınızı veya şifrenizi unuttuysanız lütfen +44 (0) 20 7456 7020 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz. Hesap bilgilerinizi sizinle paylaşmadan önce bir güvenlik kontrolü yapacağız. Güvenlik nedeniyle şifreleri eposta ile göndermiyoruz.

 •    
  Hesap bilgilerimi nereden görebilirim?

  Online hesap ekstreleri, bakiyeler ve hesaplar da dahil olmak üzere tam Hesap Geçmişini hesabınıza giriş yaptıktan sonra görebilirsiniz.

Yatırım
 •    
  Nasıl yatırım yapabilirim?

  Birleşik Krallık saati ile Pazar günü 21:00 ile Cuma 22:15 saatleri arasında birçok ürüne yatırım yapma imkanı sunuyoruz. Yatırımlarınızı doğrudan platformdan, mobil uygulamalar aracılığıyla veya telefon aracılığıyla yatırım ekibimiz ile gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım yazılımımızı nasıl kullanabileceğiniz hakkında ayrıntılı bir eğitim videosu izlemek için lütfen Platform ders videoları bölümümüzü ziyaret edin.

  Eğer telefonla yatırım yapmak isterseniz, aracılık hattımıza +44 (0) 20 7456 7010 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Eğer soru veya sorunlarınız varsa, Yatırım Hizmetleri Ekibimize +44 (0) 20 7456 7020 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 •    
  Yurt dışından yatırım yapabilir miyim?

  Evet, LCG yatırım yazılımı web tabanlı ve dünyanın her yerinden kullanabileceğini bir yazılımdır. Ancak, hesap açtığınızda ABD'den yatırım yapmayacağınızı kabul ettiğinizi unutmayın. Diğer ülkelerden yatırım yaptığınızda yerel yasaların geçerli olduğuna dikkat ediniz. Dünyanın herhangi bir yerinden, internete erişimi olan herhangi bir sistemden sadece kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanıp platforma giriş yapabilir ve yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

 •    
  Hangi ürünleri sunuyorsunuz?

  LCG'de 7000'den fazla finans piyasasına yatırım yapabilir ve forex, endeksler, hisse senetleri ve emtialarda sektör lideri spreaderden yararlanabilirsiniz.

 •    
  Yatırım yapmak için ne kadar marja ihtiyacım var?

  Farklı piyasalar için marjlar web sitemizin Piyasa Bilgileri sayfalarında veya LCG Trader yatırım platformunun sipariş sayfalarında her bir ürünün piyasa bilgileri bölümünde gösterilmektedir.

  Hesaplamalarla ilgili yardım almak için lütfen yatırım masasına başvurunuz.

  Piyasa pozisyonlarınız aleyhine hareketlenir ve toplam varlığınız bu pozisyonları sürdürmek için gerekli toplam marj gereksiniminden aşağı düşerse Stop Out bazı/tüm pozisyonlarınızı kapatabilir. Stop Out etkinleştirilirse, öncelikle en çok marjı serbest bırakacak olan pozisyonu kapatırız. Piyasanın yatırıma kapalı olduğu zamanlarda, yatırım platformu bir sonraki en büyük marja sahip olan pozisyonu kapatmaya çalışır ve marj gereksinimini karşılamaya yetecek kadar varlık serbest bırakılana kadar bu şekilde devam eder. Lütfen ayrıntılı bilgi için LCG’nin tam Şart ve Koşullarını inceleyiniz.

 •    
  Garantili stop kullanabilir miyim?

  Bu özelliğin sunulduğu piyasalarda, pozisyonunuza bir Garantili Stop ekleyerek eksiksiz bir risk korumasından yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Bu özel zararı durdurma emri, stop seviyenizi aşan bir piyasa boşluğu yaşanması durumunda, tam istediğiniz seviyede pozisyonlarınızın kapatılacağını ve herhangi bir kaymaya maruz kalmayacağınızı bilerek güvenle yatırım yapmanızı sağlar.

  Garantili risk korumasını kullanmak için, pozisyonunuzu açarken yatırım ekranında ‘Garantili Stop’ seçeneğini tercih etmelisiniz. Garantili Stop özelliğinin kullanmanın bir ücreti vardır ve bu, pozisyonunuzu açarken ek spread olarak alınır. Bu yatırım büyüklüğünüze göre bir çarpanla hesaplanır. Örneğin, UK 100 Rolling Daily için Garantili Stop ücreti 2’dir, dolayısıyla £1/puan pozisyonuna bir Garantili Stop eklemek isterseniz, £2 ücret ödersiniz.

  Tek seferlik bu ücret pozisyonunuzu açtığınıza alınır veya yeni bir emre Garantili Stop özelliği eklerseniz, bu durumda Garantili Stop ancak yeni emir yerine getirildiğinde etkin hale gelir ve ücret de ancak bu zaman alınır. Ayrıca, Garantili Stopu verebileceğiniz bir minimum uzaklık vardır ve bu da genellikle normal stop emrinin gerektirdiği minimum uzaklıkla aynıdır.

  Lütfen, eğer Garantili Stop kullanılmadan pozisyonunuzu kapatırsanız, ücretin geri iade edilmeyeceğini unutmayınız. Ayrıca, piyasa kapalıyken Garantili Stop emri veremez veya bunu düzenleyemezsiniz. Garantili Stop ücretleri ve tüm piyasalar için minimum uzaklıklar için lütfen Piyasa Bilgileri sayfalarına veya LCG Trader platformunun emir sayfasında bulunan piyasa bilgilerine bakınız.

 •    
  Sözleşme büyüklükleri nedir?

  Sözleşme büyüklükleri ile ilgili bilgilere web sitemizde ilgili Piyasa Bilgileri sayfasındaki sözleşme özelliklerinde bulabilir veya LCG Trader'da emir sayfasındaki bilgi simgesine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 •    
  Pozisyonumu nasıl kapatırım?

  Pozisyonlar LCG trader hesabınızın Pozisyonlar sekmesinden kapatılabilir. Bir pozisyonu kapatmak için, ilgili pozisyonun en sağındaki kapatma düğmesine basmalısınız. Eğer pozisyon kapatmakla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, yatırım platformu eğitim videolarımızı izleyin.

  Online platform veya mobil uygulamadan pozisyonunuzu kapatamazsanız, +440207 456 7010 numaralı telefondan pozisyon kapama işlemi yapabilirsiniz.

  Bir pozisyonu, Pozisyonlar sekmesinde pozisyon üzerine iki kere tıklayarak kısmen kapatabilirsiniz. Açılacak olan yatırım ekranında, pozisyon büyüklüğünü açık kalmasını istediğiniz miktara göre ayarlayın ve Düzenle düğmesine tıklayın.

 •    
  Hesabımın para birimi USD değilse, temel para birimi USD olmayan bir döviz çiftine yatırım yaparken K&Z hesaplaması nasıl yapılır?

  K&Z hesaplaması 'karşıt' para birimindeki hareketlenmeye göre yapılır; bu durumda mevcut USD/JPY kur oranından JPY, USD'ye çevrilir.

 •    
  Pozisyonum bir vadeli işlemler sözleşmesinin vadesinin dolmasından nasıl etkilenir?

  Eğer çeyreklik veya aylık bir sözleşmeyi ötelemeyi tercih ederseniz, vade sonu tarihinden kısa bir süre önce bizimle iletişime geçerek öteleme talimatı vermeniz gerekmektedir. Bu durumda mevcut pozisyonunuzu alış veya satış fiyatımız üzerinden kapatıp, ortalama fiyatımız üzerinden yeni pozisyon açarız. Bu da pozisyonun sadece bir ayağı için spread ödeyecek olmanız anlamına gelir.

  Lütfen herhangi bir çeyreklik veya aylık sözleşmenin ötelemesini yaptığınızda mevcut pozisyonunuzun kapandığını, oluşan kar veya zararın hesaba yansıtıldığını ve hemen ardından yeni bir pozisyonun açıldığını unutmayınız. İki sözleşme arasındaki fiyat farkından dolayı, yeni pozisyondaki stop veya limit emirlerinin hesaba göre ayarlanması gerekir.

 •    
  Bir pozisyonu gece boyu açık bırakırsam hesabım bundan nasıl etkilenir?

  Spot sözleşmelerimiz kısa ve uzun vadeli yatırımda maliyet etkin bir çözüm sunmaktadır. Bu sözleşmelerin vadesi günün sonunda dolmamakta, bunun yerine otomatik olarak bir sonraki yatırım gününe ‘ötelenmektedirler’. Pozisyonla ilgili emirler de otomatik olarak ötelenirler. Pozisyonunuzu elde bulundurmanın faiz oranını yansıtmak amacıyla, bir gecelik finansman oranı uygulanır. Düzeltme Birleşik Krallık saati ile akşam 10’da yapılır.

  Günlük sözleşmelerin ötelenmesi birçok piyasada kullanıma sunulmakta olan bir özelliktir ve uzun vadeli sözleşmenin esnekliği ile kısa vadede sunulan düşük spreadleri bir araya getirmektedir. Öteleme otomatik olarak gerçekleştirildiğinden, gün sonunda pozisyonlarınızın vadesinin dolacağından endişelenmenize gerek yoktur.

  Aynı zamanda öteleme ücreti veya “faiz” adı da verilen gecelik finansman oranı, üründen ürüne değişiklik gösterir.

  Endeksler ve hisse senedi piyasaları dayanan varlığın finansman oranını kullanırlar, örneğin Birleşik Krallık’ta Libor’a ek olarak %2.5 (yıllık) bir ücret uygulanır.

  Forex pozisyonlarının gecelik finansmanı biraz daha farklı olur, zira bu durumda uygulanacak olan faiz oranı söz konusu döviz çiftindeki iki para biriminin faiz oranları arasındaki farka göre hesaplanmakta ve ayrıca ek %1 ücret alınmaktadır. Örneğin, eğer aldığınız para biriminin faiz oranı sattığınız para biriminin faiz oranından yüksekse, bu pozitif far hesabınıza yansıtılır. Eğer aldığınız para biriminin faiz oranı sattığınız para biriminin faiz oranından düşükse, bu durumda finansman ücretini ödemek durumunda kalırsınız.

  Gecelik finansman uygulandığında, bu hesabınıza belirli bir ücretin yatırılması sonucuna yol açabilir ve bu da söz konusu piyasaların faiz oranlarına bağlıdır.

  Hafta sonu boyunca bir pozisyonu açık bulundurmanın finansman ücreti, dayanan piyasadaki tahakkuk kurallarına göre farklı günlerde alınır. Piyasa bilgilerinde buna “3 günlük faiz” adı verilir. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen yatırım masamıza başvurun.

 •    
  Pozisyonumun vadesi ne zaman doluyor?

  Herhangi bir vadeli işlemler sözleşmesindeki pozisyonunuz, Piyasa Bilgileri tablosunda veya yatırım platformunda bu piyasa için verilen piyasa bilgilerinde belirtildiği gibi, piyasa vade sonu zamanına kadar aktiftir. Eğer bu zaman geldiğinde pozisyonunuz hala açıksa, pozisyon otomatik olarak kapatılır ve bu piyasa için tahakkuk bilgilerine göre kar veya zarar hesaba yansıtılır.

  Piyasalarımızdan birçoğuna spot sözleşmelerle yatırım yapabilirsiniz. Bu, pozisyonunuzun gün sonunda vadesinin dolması yerine, bu pozisyon için verilen emirlerle birlikte, otomatik olarak bir sonraki güne ötelenmesi anlamına gelmektedir. Borç veya alacak olarak yansıtılan gecelik düzeltme, ötelenen günlük pozisyonlara Birleşik Krallık saatine göre gece yarısı uygulanır.