CFD’ler nedir?

Fark Kontratları (CFD), yatırımcılara belirli bir aracın yükselen ya da alçalan fiyatı üzerinden dayanak ürüne sahip olmadan tahminde bulunma imkanı sağlayan finansal türevlerdir. Son yıllarda giderek popülerleşen Fark Kontratları, tacirlere forex, hisse senetleri, endeksler ve emtialar gibi çeşitli finansal araçlara internet üzerinden ve finansal kaldıraç kullanarak asgari ilk yatırımla yatırım yapma imkanı sunmaktadır.

CFD TİCARETİNİN FAYDALARI

Fark Kontratları, türev araçları olmaları nedeniyle elde edilen kârlar, damga vergisi gibi geleneksel ticari işlemle bağlantılı masraflardan çıkarılır. CFD ticareti, geleneksel ticarete kıyasla yatırımcıların daha yüksek seviyelerde finansal kaldıraç kullanmasını sağlar. Bu ise piyasada bir pozisyon açmak için daha az miktarda ilk yatırım yapılmasını gerektirir.

CFD TİCARETİNİN FAYDALARI

Diğer bir avantajı ise London Capital Group (LCG) gibi online broker’lar aracılığıyla yatırımcıların tek bir ticari hesaptan çok sayıda ürün sınıfına erişim sağlayabilmesidir. Bu sayede tacirler, her biri farklı ücretlerle bağlantılı olan birden fazla hesap arasında değişiklik yapmak zorunda kalmadan bir dizi finansal araçta pozisyon alabilmektedir. Tacirler, döviz, hisse altın, petrol, şirket hisseleri ve daha fazlasına tek bir hesaptan yatırım yaparak portföylerini kolaylıkla çeşitlendirebilir.

CFD ticareti yaparken yatırımcılar piyasalardaki yükseliş ve düşüşten de faydalanabilir. Bunu sağlayan ise fark kontratı ticareti yaparken tacirlere geleneksel yatırım yöntemlerine kıyasla ilave kâr etme yolları sağlayan satın alma (uzun vadeli) ve satış yapma (kısa vadeli) imkanıdır.

CFD TİCARETİNDEKİ RİSKLER

CFD ticaretinin çok sayıda faydası olmasına karşın belirli bir miktarda riski de vardır. Türev araçlarının doğası gereği ve bunların daha yükse seviyede finansal kaldıraçlarla ticaretinin yapılması nedeniyle tecrübesiz yatırımcılar, yatırılan sermayenin tamamını çok çabuk kaybedebilir.

CFD ticaretine başlamadan önce yatırımcının, türev araçlarının işleyişi ve mevcut doğal riskler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olması gerekmektedir. Piyasa girmeden önce uygun risk stratejisinin oluşturulması ve risksiz bir ortamda etkili strateji geliştirilmesine fırsat sunan Demo Hesap’ta ticaret yaparak zaman geçirilmiş olması önem taşımaktadır.

CFD ticareti yaparken neden LCG’yi tercih etmelisiniz?

İşlem yapılacak 7.000’i aşkın fazla araç
İşlem yapılacak 7.000’i aşkın fazla araç
0,2 pip’ten başlayan düşük komisyonlar
0,2 pip’ten başlayan düşük komisyonlar
Üstün işlem emri gerçekleştirme
Üstün işlem emri gerçekleştirme
Üst düzey bankalardan derin likidite
Üst düzey bankalardan derin likidite