Handel CFD jest złożoną kwestią i wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty kapitału z powodu dźwigni finansowej. Należy pamiętać, że 71% naszych kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD. Należy zastanowić się, czy zrozumiałe jest działanie CFD i czy można sobie pozwolić na ponoszenie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta to waluta cyfrowa istniejąca jedynie w sieci komputerów zwanej w Internecie „łańcuchem bloków”. To wirtualna i zdecentralizowana waluta, która istnieje poza tradycyjną bankowością, ale za której pośrednictwem można dokonywać transakcji jak w przypadku każdej innej waluty.

Pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin, ale obecnie istnieje kilka tysięcy kryptowalut opartych o tę samą technologię.

JAK FUNKCJONUJĄ KRYPTOWALUTY?

Kryptowaluty to rodzaj cyfrowej gotówki bez nadzoru centralnego, czyli nie są one kontrolowane przez żadną osobę czy instytucję (np. bank centralny). Działają podobnie jak równorzędna sieć wymiany plików (P2P), co oznacza, że są one udostępniane przez wszystkich użytkowników sieci, a nie przechowywane tylko na jednym komputerze.

Brak centralnego nadzoru znosi konieczność powierzania jednemu podmiotowi kontroli nad rachunkami, saldami i transakcjami. Innymi słowy zwiększa się przejrzystość i ogranicza się ryzyko oszustw rachunkowych lub błędów np. podwójnego wydatkowania w obrębie systemu.

Nowo tworzone kryptowaluty np. bitcoiny wprowadza się do bazy danych nazywanej łańcuchem bloków. Waluty tworzą się, gdy komputery wyliczają złożony zestaw algorytmów w procesie nazywanym kopaniem (mining). Algorytmy te wykorzystują kryptografię do zabezpieczania transakcji i regulowania tworzenia dodatkowych jednostek kryptowaluty.

W obrębie sieci każdy użytkownik dysponuje kompletnym zapisem wszystkich transakcji, a tym samym wszystkich sald kont. Kryptowaluta istnieje jako sposób ukazania transakcji finansowej. Poniżej znajduje się opis cyklu życia transakcji.

CYKL ŻYCIA TRANSAKCJI

CYKL ŻYCIA TRANSAKCJI

Czym jest technologia łańcucha bloków?

Wszystkie transakcje z udziałem kryptowalut są przechowywane w cyfrowym i zdecentralizowanym ogólnodostępnym rejestrze zwanym łańcuchem bloków. Każda nowa transakcja stanowi nowy „blok” w „łańcuchu” wszystkich transakcji. Łańcuch bloków wykorzystuje technologię rozproszonych rejestrów (distributed ledger technology, DLT), które uwzględniają transakcje z udziałem walut cyfrowych. Użytkownicy kryptowalut mogą śledzić każdą dokonaną kiedykolwiek transakcję za pośrednictwem łańcucha bloków, jednak nie jest ujawniana tożsamość użytkownika dokonującego transakcji. Kopia łańcucha bloków zostaje pobrana na każdy węzeł sieci, co znosi konieczność prowadzenia centralnego rejestru.

Czym jest kopanie kryptowalut?

Kopanie kryptowalut (także kryptomonet lub altcoinów) to proces weryfikacji transakcji z ich udziałem. Cyfrowi „górnicy” do obliczania złożonych kryptograficznych zadań nie korzystają z kilofów, a z potężnych algorytmów komputerowych. Są oni wynagradzani kilkoma nowymi monetami za każdą zweryfikowaną i dodaną przez nich transakcję do łańcucha bloków. Każdy z odpowiednim oprogramowaniem może stać się „górnikiem”, jednak kopanie bitcoinów, ethereum i innych popularnych kryptowalut odbywa się teraz głównie w ramach operacji na dużą skalę na obszarach z niskimi kosztami energii.

Czym jest kryptografia?

Kryptografia wykorzystuje kody matematyczne do ochrony poufności informacji. Użytkownik może odczytać zaszyfrowany komunikat jedynie wtedy, gdy zna klucz, który przełoży jego treść na zwykły język. W dobie komputerów kryptografia jest zbyt złożona do odczytu przez ludzki mózg, zatem zarówno szyfrowaniem, jak i dekodowaniem zajmują się algorytmy komputerowe. Jednym z najsłynniejszych przykładów zastosowania kryptografii jest Enigma, maszyna wykorzystywana przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej, której szyfr ostatecznie złamali brytyjscy kryptolodzy w Bletchley Park.

JAK KORZYSTAĆ Z KRYPTOWALUT?

JAK KORZYSTAĆ Z KRYPTOWALUT?

Kryptowaluty pomyślano jako alternatywny sposób dokonywania płatności i transakcji w Internecie, ale nie są one jeszcze stosowane powszechnie. Uważa się, że pewnego dnia kryptowaluty zostaną (lub nie zostaną) szeroko rozpowszechnione, co jest przedmiotem spekulacji już od kilku lat. Krótko mówiąc, inwestorzy uważają, że kryptowaluty staną się środkiem płatniczym.

Gwoli przypomnienia, środki płatnicze mają służyć trzem celom. Mogą służyć jako:

  1. znak pieniężny (wykorzystywany podczas zakupu i sprzedaży);
  2. jednostka rozliczeniowa (podzielna na jednostki mogące przedstawiać rzeczywistą wartość różnych rzeczy);
  3. środek przechowywania wartości (zachowuje wartość wraz z upływem czasu).

Toczy się szeroka debata na temat tego, czy kryptowaluty mogą mieć takie cechy.

Przynajmniej na razie głównym problemem przy wykorzystywaniu kryptowalut jako środka płatniczego jest zmienność ich ceny. Kryptowaluty charakteryzują się taką zmiennością, że niewielu handlowców akceptuje je jako środek płatniczy. Cena dóbr lub usług musiałaby zmieniać się z dnia na dzień, aby nadążać za tak częstymi wahaniami, a cena zmienia się zbyt szybko, aby mogła utrzymać swoją wartość. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli cena ustabilizuje się.

DEBATA NA TEMAT „NIEDOBORÓW”

W przypadku bitcoinów ekonomiści głównego nurtu powszechnie wierzą, że gospodarka nie mogłaby funkcjonować jedynie przy 21 mln jednostek, które kiedyś zostaną wyemitowane. Przy bieżącym systemie monetarnym banki mogą dostarczać nieograniczoną ilość pieniędzy za pośrednictwem kredytów. Wartość walut fiducjarnych w bieżącym systemie monetarnym (np. amerykańskiego dolara) kurczy się z czasem z powodu inflacji.

Bitcoiny stworzono w zamyśle na podobieństwo metali szlachetnych np. złota (stąd „kopanie”), w przypadku których niedobór pomaga w utrzymaniu ich wartości. Istnieje tylko tyle złota, ile można wydobyć z ziemi i pewnego dnia jego zasoby całkowicie się wyczerpią lub stanie się ono zbyt drogie, a przez to nieopłacalne w wydobyciu. Zwolennicy bitcoinów twierdzą, że monety są podzielne na mniejsze jednostki, które zyskają na wartości, kiedy zostanie wykopany całkowity zapas bitcoinów.

NAJPOPULARNIEJSZE KRYPTOWALUTY

NAJPOPULARNIEJSZE KRYPTOWALUTY

Bitcoin (BTC)

Bitcoin to pierwotna kryptowaluta, która jest najbardziej znana i najdroższa. Została stworzona w 2009 r. przez Satoshiego Nakamoto, którego tożsamości nigdy do końca nie udowodniono. Bitcoin jest tak znany, że każda inna kryptomoneta nazywana jest altcoinem tj. alternatywą dla bitcoinów. Wysoka cena każdego bitcoinu sprawia, że inwestorzy decydują się właśnie na kryptowaluty alternatywne. Cały problem dla inwestorów polega na tym, by znaleźć altcoiny, które w przyszłości mogą funkcjonować obok bitcoinów lub ostatecznie je zastąpić. W przypadku większości altcoinów twierdzi się, że stanowią one odpowiedź na pewne niedoskonałości bitcoinów, zwłaszcza ich ograniczoną skalowalność. Jednak do tej pory kapitalizacja giełdowa bitcoinów znajduje się daleko poza zasięgiem jego najbliższych zamienników.

Ethereum (ETH)

Ethereum to rozproszona ogólnodostępna sieć łańcuchów bloków utworzona w 2015 r. Ethereum i bitcoin różnią się głównie funkcją sieci. Ethereum nie używa się do śledzenia posiadania kryptowalut, a raczej do uruchamiania kodu programowania dla decentralizowanych aplikacji. Sieć ethereum ma swoje własne tokeny zwane etherami. To za ich pośrednictwem dokonuje się transakcji. Ethery są często błędnie nazywane ethereum. Zasadnicze założenie jest takie, że każdy, kto chce wykorzystać technologię łańcucha bloków, może skorzystać z ethereum bez konieczności tworzenia całkowicie nowej aplikacji. Wiele nowych altcoinów uruchomiono za pośrednictwem sieci ethereum, natomiast większe np. EOS, Zilliqa i RChain ostatecznie uruchomiły niezależne łańcuchy bloków.

Ripple (XRP)

Ripple to sposób transferowania pieniędzy, który działa inaczej niż sieć bitcoin. Nie wykorzystuje technologii łańcuchów bloków i nie ogranicza się do transferu swoich własnych monet. Ripple umożliwia transfer walut każdego rodzaju, w tym kryptowalut, walut fiducjarnych, złota, a nawet mil lotniczych. Banki od pewnego czasu mocno interesują się ripple ze względu na prędkość transakcji (10 000 razy wyższą niż w przypadku bitcoinów). Protokół ripple ma swoje własne tokeny, którymi można handlować, jednak 100 000 takich tokenów wyemitowano na wzór akcji firmy, a nie wykopano.

EOS (EOS)

EOS to natywna kryptowaluta protokołu łańcucha bloków EOS.IO uruchomiona w 2017 r. Jej celem jest obsługa inteligentnej platformy kontraktowej i decentralizowanego systemu operacyjnego do hostowania decentralizowanych aplikacji i oferowania decentralizowanej pamięci masowej. EOS.IO dąży do rozwiązania problemów ze skalowalnością starszych łańcuchów bloków, takich jak bitcoiny, a także eliminacji wszystkich opłat ponoszonych przez użytkowników w tradycyjnych obszarach finansowania. Token EOS, z którego udziałem dokonuje się transakcji, wykorzystuje się do zdobycia przepustowości i pamięci w łańcuchu bloków dla aplikacji tworzonych/wykorzystywanych przez właściciela rachunku.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin cash, czyli gotówka bitcoin, jest najlepiej znanym hard forkiem klasycznego bitcoina (czyli pierwotnego). Hard fork to tworzenie całkiem nowej waluty w oparciu o istniejącą technologię bitcoinów. Głównym powodem utworzenia forka było zwiększenie skalowalności. Największa zmiana polegała na zwiększeniu rozmiarów bloków w celu umożliwienia przetwarzania większej liczby transakcji na sekundę (co oznacza wyższą prędkość).

JAK PRZEPROWADZAĆ TRANSAKCJE Z UDZIAŁEM BITCOINÓW?

Niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny los kryptowalut, rynki są bardzo aktywne i zapewniają mnóstwo okazji do zawierania transakcji z ich udziałem.

Zapoznaj się z przewodnikiem LCG w części Jak przeprowadzać transakcje z udziałem kryptowalut?

Dlaczego warto handlować kryptowalutami z LCG?

Przeprowadzaj transakcje z udziałem takich popularnych kryptowalut jak bitcoin i ethereum.
Przeprowadzaj transakcje z udziałem takich popularnych kryptowalut jak bitcoin i ethereum.
Niewymagany dostęp do kantora walut elektronicznych czy kryptoportfel
Niewymagany dostęp do kantora walut elektronicznych czy kryptoportfel
Brak konieczności posiadania własnej kryptowaluty
Brak konieczności posiadania własnej kryptowaluty
Dedykowane wsparcie dla klientów 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu
Dedykowane wsparcie dla klientów 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu