Jak przeprowadzać transakcje z udziałem kryptowalut?

Kryptowaluty szturmem opanowują światowe rynki. W przyszłości kryptowaluty mogłyby zostać powszechnie przyjęte jako środek płatniczy i zastąpić waluty fiducjarne, takie jak dolar amerykański i funt brytyjski. Może to być szczególnie realnym scenariuszem w czasach, w których rządy krajowe pracują na rzecz tworzenia społeczeństwa bezgotówkowego.

Cena takich kryptowalut jak bitcoin wzrosła znacząco. W 2011 r. jeden bitcoin nie był wart 1 dolara, natomiast już w 2017 r. był wart prawie 20 000 USD. Od tamtej pory cena podlegała bardzo dużym wahaniom, oferując inwestorom doskonałe szanse przeprowadzania transakcji na rynkach z trendami zarówno wzrostowymi, jak i spadkowymi.

HANDEL CFD Z UDZIAŁEM KRYPTOWALUT

LCG oferuje możliwość przeprowadzania z jednego konta transakcji CFD z udziałem kryptowalut z innymi klasami aktywów. Kontrakty różnicowe, czyli CDF, jak są powszechnie nazywane, to instrumenty pochodne umożliwiające inwestorom spekulowanie na wielu rynkach finansowych bez konieczności posiadania samego bazowego składnika aktywów.

Więcej informacji o CFD znajduje się tutaj.

Handel kryptowalutami odbywa się w parach z regularnymi walutami. Jeśli chodzi np. o bitcoiny, najsłynniejszą kryptowalutę, transakcje przebiegają w następujących parach:

  1. BTC/USD — bitcoiny wyceniane w dolarach amerykańskich;
  2. BTC/GBP — bitcoiny wyceniane w funtach brytyjskich;
  3. BTC/EUR — bitcoiny wyceniane w euro;
  4. BTC/JPY — bitcoiny wyceniane w japońskich jenach;
  5. BTC/CHF — bitcoiny wyceniane we frankach szwajcarskich.

Aby przeprowadzać transakcje, nie trzeba mieć konta z kantorem walut elektronicznych lub portfelem bitcoinów. LCG bierze cenę kryptowalut z najbardziej rzetelnych kantorów np. CoinDesk, a także cenę Futures CME dla bitcoina.

HANDEL CFD Z UDZIAŁEM KRYPTOWALUT — PRZYKŁAD

Wykorzystywanie CFD do transakcji z udziałem kryptowalut oferuje elastyczność polegającą na zajmowaniu pozycji zależnie od tego, czy cena bitcoinu wzrośnie czy spadnie, bez konieczności posiadania żadnych bitcoinów. Oznacza to, że użytkownicy mają do dyspozycji więcej okazji do inwestowania, ponieważ zysk można osiągnąć z zakupu lub sprzedaży kryptowalut.

Głównym kosztem ponoszonym podczas handlu CFD z udziałem kryptowalut jest spread. Stanowi on różnicę pomiędzy ceną kupna i sprzedaży. Na przykład cena kupna bitcoina może wynosić 6000 / sprzedaży — 6050, co oznacza spread wartości 50.

Kliknij tutaj, aby znaleźć spready i koszty transakcji z udziałem kryptowalut.

Handel z udziałem kryptowalut — przykład 1: Wybór długiej pozycji

Zamiast wejść w posiadanie bitcoina możesz otworzyć długą pozycję. Zwiększy ona swoją wartość wraz ze wzrostem ceny bitcoina. Jeśli cena bitcoina spadnie, na wartości ucierpi także Twoja pozycja.

Handel z udziałem kryptowalut — przykład 1: Wybór długiej pozycji

W tym przykładzie bitcoin kosztuje 6000/6050 USD. Inwestor zakupuje 5 CFD bitcoinów za 6050 USD. Każdy CFD wart jest 1 bitcoin (czyli 100 centów bitcoin), zatem wielkość pozycji wynosi 30 250 USD.

Jeśli cena wzrośnie o 500 USD do poziomu 6500/6550 USD, a inwestor zamknie pozycję przy 6500 USD (przy wycenie 32 500 USD), zarobi 2250 USD. Jeśli jednak cena bitcoinu spadnie do 5500/5550 (co oznacza, że pozycja jest teraz warta 27 500), będzie to oznaczało po zamknięciu pozycji stratę w wysokości 2750 USD.

Handel z udziałem kryptowalut — przykład 2: Wybór krótkiej pozycji

Możesz także złożyć krótką pozycję, co będzie oznaczało, że jeśli cena bitcoinu spadnie, Twoja pozycja zyska na wartości, a jeśli cena wzrośnie, zmaleje wartość Twojej pozycji. Przypomina to krótką sprzedaż akcji firmy.

Handel z udziałem kryptowalut — przykład 2: Wybór krótkiej pozycji

W tym przykładzie bitcoin kosztuje 6000/6050 USD. Inwestor dokonuje krótkiej sprzedaży 5 CFD bitcoina za 6000 USD, zatem wielkość pozycji wynosi 30 000 USD.

Jeśli cena wzrośnie o 500 USD do poziomu 6500/6550 USD, a inwestor zamknie pozycję przy 6550 $ USD (przy wycenie 32 750 USD), straci 2750 USD. Jeśli jednak cena bitcoinu spadnie do 5500/5550 (co oznacza, że pozycja jest teraz warta 27 750), będzie to oznaczało po zamknięciu pozycji zysk w wysokości 2250 USD.

PROGNOZOWANIE CEN KRYPTOWALUT

Istnieją dwa główne rodzaje analizy kryptowalut: fundamentalna i techniczna. W analizie fundamentalnej wykorzystuje się najnowsze informacje oraz wydarzenia odbijające się na wartości monet oraz kursów kantorów i innych kryptofirm. Podczas analizy technicznej wykorzystuje się jedynie dane o cenach do mapowania obszarów, w których historycznie występowała podaż i popyt na kryptowaluty.

Podstawy

PROGNOZOWANIE CEN KRYPTOWALUT

Na podaży i popycie na kryptomonety mogą odbić się regulacje prawne, wprowadzenie nowych technologii kryptowalutowych i problemy w kantorach kryptowalut.

Jedną z zalet handlowania kryptowalutami jest to, że wydaje się, iż pomiędzy nimi a tradycyjnymi klasami aktywów, np. obligacjami czy rynkiem giełdowym, istnieje niewielka zależność.

Przykładem regulacji prawnej, której powszechnie przypisuje się rekordowy kurs bitcoina z 2017 r., jest wprowadzenie kontraktu Futures CME dla tej kryptowaluty. Inwestorzy instytucjonalni, którzy raczej utrzymywali bardziej negatywne rekomendacje, obniżali ceny poprzez krótką sprzedaż nowych kontraktów.

Podjęto kilka prób wprowadzenia funduszów inwestycyjnych typu ETF dla bitcoinu. Pogłoski o nowym funduszu, który mógłby przyciągnąć więcej kupujących ze względu na łatwość dostępu do ETF ze zwykłych kont inwestycyjnych, zwykle powodują wzrost ceny. Późniejsze informacje o tym, że ETF nie zostanie zatwierdzony przez takie agencje jak SEC w Stanach Zjednoczonych, sprawią, że cena ponownie spada.

Wyniki firm kryptowalutowych zwłaszcza w krajach z wysoką liczbą posiadaczy kryptowalut np. Korei Południowej i Japonii często mają zbyt duży wpływ na ceny. Włamanie się do kantorów walut cyfrowych Mt Gox i YouBit oraz ich upadek spowodował, że inwestorzy utracili wiarę w bezpieczeństwo funduszy przetrzymywanych w kryptowalutach i że ceny bitcoinów i altcoinów zanotowały ostry spadek.

Analiza techniczna

Podstawy

Niektórzy wierzą, że wysoka koncentracja handlarzy detalicznych sprawia, iż ceny kryptowalut będą bardziej odzwierciedlały tradycyjne wzory na wykresach i wskaźniki warunków wyprzedania, wykupienia itd.

Sposoby analizy technicznej można zastosować na każdym rynku, na którym dochodzi do swobodnych wahań cenowych i dla których dostępne są dane umożliwiające zaobserwowanie takich zmian. Platforma inwestycyjna LCG dysponuje pełnym pakietem wszystkich najlepiej znanych wskaźników technicznych i narzędzi sporządzania wykresów.

Więcej informacji na temat platform inwestycyjnych LCG znajduje się tutaj.

HANDEL KRYPTOWALUTAMI Z UDZIAŁEM MARŻ

Wykorzystując dźwignię finansową, inwestorzy mogą inwestować na rynkach, dysponując mniejszym depozytem początkowym. Gwarantuje to większą dostępność i przystępność cenową handlu CFD w porównaniu z innymi metodami inwestowania. Jednak wiąże się także z tym dodatkowe ryzyko. Dla inwestora niezbędne jest pełne poznanie sposobu funkcjonowania handlu CFD oraz realizacja mądrej strategii zarządzania ryzykiem przed otwarciem pozycji.

TYPY ZAAWANSOWANYCH ZLECEŃ NA TRANSAKCJE Z UDZIAŁEM KRYPTOWALUT

Handel kryptowalutami na zaawansowanych platformach inwestycyjnych LCG zaoferuje możliwość wykorzystania zaawansowanych typów zamówień do realizacji transakcji i co ważne — do zarządzania ryzykiem. Na przykład będzie istniała możliwość zakupu lub sprzedaży po bieżącej cenie rynkowej lub wybranie preferowanego punktu wejścia z wykorzystaniem zamówień limit oraz stop. Zamówienia te będą automatycznie uruchomiane, kiedy cena kryptowaluty osiągnie ten poziom.

Dlaczego warto handlować kryptowalutami z LCG?

Przeprowadzaj transakcje z udziałem takich popularnych kryptowalut jak bitcoin i ethereum.
Przeprowadzaj transakcje z udziałem takich popularnych kryptowalut jak bitcoin i ethereum.
Niewymagany dostęp do kantora walut elektronicznych czy kryptoportfel
Niewymagany dostęp do kantora walut elektronicznych czy kryptoportfel
Brak konieczności posiadania własnej kryptowaluty
Brak konieczności posiadania własnej kryptowaluty
Dedykowane wsparcie dla klientów 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu
Dedykowane wsparcie dla klientów 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu